Wystawy
Islam. Orientacja. Ornament PDF Drukuj
 „Islam. Orientacja. Ornament”
Nowa wystawa czasowa w Muzeum Etnograficznym  w Krakowie
3 października 2009 – 28 marca 2010 roku
Ratusz, plac Wolnica 1


Od 3. października 2009 roku do 28. marca 2010 roku w Muzeum Etnograficznym w Krakowie prezentowana będzie wystawa czasowa „Islam. Orientacja. Ornament. Wokół islamu nagromadziło się w zachodnim świecie wiele kontrowersji  i stereotypów. W Polsce zarówno religia ta, jak i wyrosła na jej gruncie kultura, są wciąż stosunkowo mało znane. Wystawa w Muzeum Etnograficznym w Krakowie to próba odczytania kultury islamu poprzez ornament.
Czytaj całość…
Wystawa "Ulotne płatki wiśni" PDF Drukuj

 Wystawa "Ulotne płatki wiśni" poświęcona będzie XIX wiecznym drzeworytom japońskim nurtu ukiyo-e. Ekspozycja będzie miała miejsce w Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim ul Okrzei 16, będzie czynna od 27.03.2009 do 3.05.2009.

Będzie można zapoznać się z dziełami takich mistrzów jak Utagawa Kunisada, Utagawa Hiroshige, czy Katsushika Hokusai, a także innych wybitnych drzeworytników. Oprócz drzeworytów eksponowana będzie kolekcja netsuke, XIX wieczny ołatrzyk Fudo Myoo oraz oryginalne kimono. Wystawie towarzyszy katalog. Przewidziana jest także impreza towarzysząca w postaci - dnia z kaligrafią japońsk.

Czytaj całość…
ICHIGO ICHIE. SPOTKANIE Z CZARKĄ JAPOŃSKIEJ HERBATY PDF Drukuj

ICHIGO ICHIE. SPOTKANIE Z CZARKĄ JAPOŃSKIEJ HERBATY
20 stycznia – 3 maja 2009
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA

Wystawa „Ichigo ichie. Spotkanie z czarką japońskiej herbaty” to pierwsza w Polsce wystawa poświęcona tradycyjnej japońskiej sztuce parzenia herbaty chanoyu . Ekspozycja obiektów z kolekcji polskich i zagranicznych będzie wprowadzeniem do zagadnienia form parzenia herbaty przybliżającym jego idee, estetykę oraz narzędzia.
Czytaj całość…
Jedwabie, filce i karneole. Stroje Azji Środkowej PDF Drukuj
Jedwabie, filce i karneole. Stroje Azji Środkowej
Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie
Galeria Nusantara, ul. Nowogrodzka 18 a, Warszawa
kwiecień-wrzesień 2007
Dziedzictwo różnorodnych grup etnicznych zamieszkujących Azję Środkową składa się na przebogatą tradycję tego regionu. Świadectwem jego wielowiekowej kultury są wspaniałe miasta, takie jak Samarkanda, Buchara, Aszchabad czy Herat, z ich niepowtarzalną architekturą, fantastycznymi ornamentami, luksusowymi tkaninami i kobiercami powstającymi w pracowniach rzemieślników. Równie silne są wpływy plemion koczowniczych, gdzie w niektórych społecznościach nadal żywe są pozostałości wierzeń przedislamskich i bogactwo związanych z nimi symboli. Zróżnicowanie tych tradycji znajduje odbicie także w strojach.
Czytaj całość…